23 stycznia 2015

Kartoflanka

Kartoflanka nie jest z tych "ą" i "ę"; uchodzi za bieda-zupę, ale przeważnie takie wynalazki ludu - w obliczu braku drogich i różnorodnych składników - fantastycznie łączyły w sobie tych niewiele, skromniejszych elementów. Taka była zalewajka, makaron z serem czy choćby spaghetti carbonara.

Ta jest i tak raczej wersją na bogato, bo jest na mięsnym wywarze (rosole) i kiełbasie. Efekt ostateczny zadziwia; zupa jest nieprawdopodobnie smaczna i treściwa, a tworzy się ją z kilku naprawdę podstawowych dla kuchni polskiej, podręcznych, ekonomicznych składników.
Dzięki śmietanie, czosnkowi i majerankowi kartoflanka nabiera wprost odświętnego, bardzo złożonego smaku żurku, do uzyskania w kilkanaście minut, bez skomplikowanych zabiegów!
Przepis z najnowszego znaleziska, bloga gotuj.skutecznie.tv, który po odkryciu odwiedzam z przyjemnością.
Składniki (porcja na 6-8 osób):
odrobina tłuszczu (olej, oliwa z oliwek, masło)
1 pętko cienkiej kiełbasy (ok. 25-30cm)
1 duża cebula
8 średnich obranych ziemniaków*
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
2 litry rosołu
1 ząbek czosnku
200ml kwaśnej śmietany


W 4-5-litrowym garnku o grubym dnie bądź w dużym rondlu, w którym będzie się gotować cała kartoflanka, roztopić tłuszcz. Dodać kiełbasę pokrojoną w centymetrowe ćwierćplasterki, podsmażać.

Cebulę pokroić w kosteczkę, dodać do kiełbasy, przemieszać; podsmażać na umiarkowanym ogniu, by składniki lekko się zrumieniły.

Ziemniaki pokroić w centymetrową kosteczkę, dodać do garnka wraz z majerankiem, wymieszać, podsmażać przez ok. 10 minut. Jeśli zawartość garnka zacznie przywierać do dna, można całość podlać odrobiną wody.

Mąkę ziemniaczaną wymieszać z zimnym/letnim rosołem. Jeśli rosół jest gorący lub wrzący - mąkę rozprowadzić w kilku łyżkach zimnej wody, i taką mieszaninę połączyć z rosołem. Rosół wraz z mąką wlać do garnka, w którym duszą się warzywa i kiełbasa; wymieszać całość.

Doprowadzić do wrzenia, doprawić do smaku solą, i - szczodrze - czarnym zmielonym pieprzem, i gotować do momentu, w którym ziemniaki będą miękkie.

Do kartoflanki dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, wymieszać, zdjąć z ognia.

Kwaśną śmietanę zahartować, to znaczy: wlać do niej najpierw gorącej zupy; początkowo mniej, potem nieco więcej. Dopiero tak zahartowaną, rozrzedzoną śmietanę wlać do zupy. Już nie gotować.

Również przy odgrzewaniu kartoflanki należy uważać, by śmietana się nie ścięła: zupę należy podgrzewać powoli i delikatnie, nie doprowadzając do wrzenia.


*Zupa z tych proporcji wychodzi dość gęsta, treściwa. Jeśli zależy nam na otrzymaniu rzadszej lub lżejszej konsystencji, można zredukować ilość ziemniaków czy wędzonki.

8 komentarzy:

 1. Przyprawiona z umiarem acz pikantna
  Taka posilna taka przymilna
  Kartoflanka kochana kartoflanka

  OdpowiedzUsuń
 2. http://teksty.org/wojciech-mlynarski,kartoflanka,tekst-piosenki

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna opowieść z kartoflanką w tle, nawet może kartoflanką-postacią w opowieści?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś tu zimowo jeszcze, a fani czekają na coś, wiosennego, lekkiego, albo chociaż z nutką jakiejś nadziei na wiosnę...

  OdpowiedzUsuń
 5. Budź się z zimowego snu! Nawet żurawie już przyleciały.

  OdpowiedzUsuń
 6. ...Długo szukałem,
  aż cię spotkałem...
  Zupa jaką robiła moja babcia ('70), mama wolała "czystą".
  Teraz żona zrobi mi tą właśnie, moją ulubioną :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...